Skip to content

سقف وافل چیست؟

سقف وافل چیست؟

سقف وافل سازه ای ساختمانی است که امروزه شاهد افزایش استفاده از این نوع سقف در ساختمان های ایران و مخصوصا اطراف تهران مانند پردیس و دماوند و … هستیم. سقف وافل را اغلب در ساختمان های مرتفع و یا با دهانه (external link) بیشتر از ۷ متر مشاهده می‌کنیم. البته لازم به ذکر است در دهانه های کمتر هم قابل اجرا است.
با پیشرفت تکنولوژی شاهد روش های جدید و حتی در بعضی مواقع جایگزینی روش های نوین نسبت‌ به روش های سنتی و قدیمی هستیم. سقف وافل، ظاهری شبکه مانند دارد. به همین علت با نام سقف‌ مجوف‌ یا مشبک نیز شناخته می‌شود. علت انتخاب اسم وافل به علت شباهت آن با نان وافل است.

جنس قالب وافل چیست؟

قالب وافل به طور معمول از جنس پلاستیکی (پلی پروپیلن) است، و قالب ها پس از استفاده بدون آسیب جدا شده و مجدد قابل استفاده می‌باشند.

نحوه اجرا سقف‌ وافل:

همانند سقف تیرچه بلوک(internal link) از جک ها (یا شمع ها) برای نگهداری سقف تا پایان بتن ریزی و عمل آوری بتن (internal link) استفاده می‌شود. جک‌ها و پایه های نگهدارنده به پروفیل های افقی وصل شده، پروفیل ها نیز‌قالب ها را نگهداری می‌کنند


تفاوت سقف تیرچه بلوک با سقف وافل چیست؟

یکی‌از تفاوت ها از بابت هزینه، حذف تخته سه لایی است. در سقف تیرچه بلوک برای کف استفاده می‌شود و هزینه ها از این بابت کاسته شده، سبک تر بودن سقف وافل به علت مصرف کمتر بتن در آن.


مزایا سقف وافل :

 • به علت سبکی این سقف‌نی‌توانیم شاهد حذف تعداد زیادی از ستون ها باشیم و متعاقبا فضای بیشتر را‌ شاهد باشیم.
 • حل مشکل پارکینگ و متعاقبا فضای بیشتر پارکینگ به علت حذف ستون های میانی و شعاع گردش بیشتر برای ماشین ها (ضوابط طراحی پارکینگ internal link)
 • حذف ستون پذیرایی در ساختمان ها و مجتمع‌های مسکونی
 • به علت آرماتوربندی (internal link) دو طرفه در این نوع سقف و تحمل لرزشی بسیار خوبی داشته و برای مکان های عمومی که به علت ازدحام عمومی محتمل به لرزش است استفاده می‌شود.
 • برای‌ اماکنی‌که استحکام سازه ای اهمیت زیادی دارد مانند فرودگاه ها و ایستگاه های قطار بسیار مناسب است.
 • سقف وافل به علت سبکی در مقیاس های اجرایی بزرگ بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی است زیرا مصرف کمتر بتن و همچنین دسترسی راحت تر تاسیسات برقی و مکانیکی در آن.
 • •از نقطه نظر زیبایی سقف وافل به تنهایی و بدون تزئینات قابل استفاده است و تنها به رنگ و نور پردازی محدود می‌شود.
 • •حذف سقف کاذب (برای زیبایی)
 • •بسیار مناسب برای طرح های اکسپوز می‌باشد.
 • •بسیار مناسب برای سقف های مرتفع

معایب سقف وافل :

 • •نیازمند به تجربه و دانش فنی مربوطه کارگران در رابطه با اجرای این نوع سقف می‌باشد.
 • •به دلیل گران بودن وسایل ساخت آن از جمله داربست و قالب، اجرای این نوع سقف نسبت به دیگر سقف ها ممکن است گران تر باشد که البته با استفاده از اکیپ ها و پیمانکار های مناسب و ماهر که خودشان ابن تجهیزات را دارا هستند، می‌توانید این مشکل را رفع نمایید.

کاربرد سقف وافل:


این نوع سقف به علت نکات ساختاری، کاربرد بسیار زیادی در صنعت ساختمان سازی و عمرانی پیدا کرده است.
پارکینگ های سرپوشیده، بیمارستان ها، ویلا ها و ساختمان ها با بر زیاد، (عرض زیاد) موزه ها، ایستگاه های قطار و مترو، استخر های سرپوشیده و مسقف، سوله ها (صنعتی و انبار)، فرودگاه ها و … از مکان هایی است که استفاده از این نوع سقف پیشنهاد می‌شود.

انواع آبنما، چالش های آن و تمامی اطلاعاتی که برای یک آب نما نیاز دارید

صدای آب را می توان بخشی از طبیعت دانست، همان طور که گیاه در ساختمان حسی از طبیعت را برای ساختمان شما فراهم می سازد. یک آب نما ساده کنار گیاه یا یک طراحی آگاهانه می تواند این حس را چند برابر کند. این موضوع دلیل های متفاوتی دارد، که یکی از مهمترین آن ها، صدا تولید شده و تنظیم هوای محیط توسط آب نما هست. بنظر بنده آب نما یک استایل کاملا شرقی هست، چون شاید بتوان بهترین هوا برای قرار دادن یک آب نما، را هوای گرم و خشک دانست.(البته این مقاله در رابطه با کار در فضای داخلی ساختمان هم هست و فقط محدود به آب نما های بیرون از ساختمان نیست). آب نما های بیرون ساختمان یکی از بیشترین مشکلاتی که تیم ما با آب نما های از قبل اجرا شده مواجه شده، جایگیری و طراحی های نا مناسب آب نما هست. بار ها در آب نما های مختلف باید دیده باشید، که دور محیط های آن نم داده، یا حتی کنار اون که به ایستید، می توانید قطرات کوچک آب رو روی سطح بدن خود احساس کنید. این نوید از در نظر نگرفتن میزان و فشار آب رو در طراحی یک آب نما می دهد. یکی دیگه از مشکلات آب نما هارا می توانید در تمیز بودن سطح آب نیز ببنید. برگ درخت، فضولات یا هر چیز دیگری بر روی آب نیز، نوید از یک جایگیری نا مناسب در سطح محیط را می دهد. برای جلوگیری از این فرایند باید نکات مختلفی را در نظر گرفتن. به طور مثال جهت باد، جاییگری درخت ها و حتی تابش نور و… و در کنار این موارد و موارد های دیگر نیز باید طراحی ها و زیبایی شناسی های محیط هم باید در نظر گرفته شود. طراحی های آب نما در داخل ساختمان آب نما های داخل ساختمان نیز مانند آب نما های بیرون ساختمان شرایط یکسانی دارد، با این حال که اولویت ها متفاوت می شود. برای مثال شما می توانید نم دادن بیرون از ساختمان را در نظر نگیرید ولی هیچ گاه این مشکل را نمی توان در داخل ساختمان نا دیده گرفت. یکی از بزرگترین نکته های آب نما در ساختمان نوع صدایی است که از یک آب نما خارج می شود. این میزان از صدا اگر بخواهد بسیار زیاد و یا پیوسته نباشد، فضای آرام فضای داخل ساختمان را می تواند تحت تاثیر قرار دهد. باید بگم که این موضوع رابطه مستقیم با تجربه تیمی که آب نما را برای شما اجرا می کند دارد. یک نکته مهم راجب به آب نما این است که شما مشکلات و چالش های مختلفی را نسبت به نوع و طرحی که برای آب نما خود انتخاب می کنید خواهید داشت. و این موضوع انکار ناپذیر است. توقع این که تمام این نکات و حالات در یک مقاله جایی بگیرد توقعی غیر منتطقی است و این یک دلیل خوب برای سپردن این کار به یک تیم خوب است. اگر موافق باشید با چند استایل از آب نما، تفاوت چالش های آن را در ذهن خوذ در نظر بگیرید.
ادامه مطلب

مقاله الیاس

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان طر آنچنان که لازم است.اختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده است
ادامه مطلب

مقاله اول امیر سام

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان طر آنچنان که لازم است.اختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده است
ادامه مطلب

مقاله اول بنیامین

لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان طر آنچنان که لازم است.اختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده.لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده شده است
ادامه مطلب

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *